Tarihçe

  Akören İç Anadolu Bölgesinin güneybatı kısmında, Konya ilinin güneyinde yer almaktadır. Doğuda Çumra, batıda Seydişehir, güneyde Bozkır ilçeleri ile çevrili olup, kuzeyinde Abaz adı verilen dağlar yer almaktadır.
İlçenin yüz ölçümü yaklaşık 2.000 km2 dir. Üç tarafı dağlar ve tepelerle çevrili olan Akören 37 ­_38 kuzey enlemleri ile 32_33 doğu boylamları arasında yer almaktadır. Denizden 1175 m. Yükseklikte bulunan ilçede İç Anadolu Bölgesinin tipik ara iklimi hüküm sürer. Yazları oldukça sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır. Gece_gündüz arasındaki sıcaklık farkı çoktur. En sıcak ay ortalaması 28_35 iken; en soğuk aylarda ısı sıfırın altında 25’e kadar düşer. Yağış daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında görülür.
İlçe merkezi ve köylerinde yapılaşmada; zemin katı ahır_samanlık, üstü ev olacak şekilde kerpiçten yapılan evler hakimdir. Ancak 1988 yılından sonra çok katlı ve betonarme yapılar çoğalmıştır. İlçenin tüm köyleri ile yol ve telefon bağlantısı vardır. Ayrıca ilçeden Konya’ya düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır.Ekonomik hayat,tarım hayvancılığa dayanmakla birlikte hizmet sektöründe çalışanların sayısı da oldukça fazladır. Son yıllarda yeraltı sularından ve göletlerden faydalanmak suretiyle meyve, sebzecilik ile kavak yetiştiriciliği hız kazanmıştır.2007 yılında TÜİK’in Adrese dayalı yaptığı nüfus sayımına göre İlçenin toplam nüfusu 8200 kişidir. Bunun 4080’i merkezde 4120’si belde ve köylerde yaşamaktadır. Okuma yazma oranı %95’in üzerindedir..